Gmach Opery w Kopenhadze jest darowizną Fundacji A.P. Møllera i Chastine McKinney Møller na rzecz narodu duńskiego.
Opera w Kopenhadze w języku duńskim zwykle nazywana Operaen, dosłownie Opera) jest narodową operą Danii i jednym z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych teatrów operowych na świecie. Jest to również jeden z najdroższych teatrów operowych, jakie kiedykolwiek zbudowano, a jego koszt wyniósł 2,5 miliarda koron duńskich (ok. 370 000 000 dolarów). Znajduje się na wyspie Holmen w centrum Kopenhagi.
Opera Królewska w Kopenhadze ma powierzchnię 41 000 m² i oferuje ponad 1 000 pomieszczeń, począwszy od dużej sali z miejscem dla prawie 1 500 widzów, a skończywszy na małej scenie eksperymentalnej na 200 widzów. Wszystkie 1492 siedzenia są indywidualnie ustawione pod kątem, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia. Mimo luksusowego wyposażenia jest tylko tyle miejsc siedzących, ponieważ większa liczba miejsc pogorszyłaby jakość dźwięku.
Kanał orkiestrowy jest jednym z największych w każdym teatrze operowym, może pomieścić 110 muzyków; Konstrukcja zapewnia doskonałą jakość dźwięku dla orkiestry. Jeśli dół jest wypełniony, niektórzy muzycy znajdują się tuż pod przodem sceny, co stało się kontrowersyjne wśród niektórych członków orkiestry (według przewodników turystycznych w 2005 roku), ponieważ zwiększa to poziom dźwięku, przekraczający dopuszczalny w Danii. Jednak przewieszenie jest bardzo niewielkie, a władze na to pozwoliły. W trakcie budowy teatru przeprowadzono pewne próby akustyczne z założoną kurtyną przeciwpożarową, podczas gdy na scenie prowadzono prace techniczne, ale dużą wagę przywiązywano do balansu między kanałem a sceną. Jeśli orkiestra jest mała lub nie ma jej wcale, dół można przykryć, a do widowni można dodać dodatkowe miejsca
Pięć z czternastu pięter znajduje się pod ziemią. Opera posiada 6 scen głównych:
widoczną dla publiczności oraz 5 służącą do prób i przygotowania scenografii. Ma prawie wszystko, co jest potrzebne do opery, baletu itp., w tym windy sceniczne, ruchome podłogi baletowe itp.
Podobnie jak stary Duński Teatr Królewski w Kopenhadze, królowa ma swoją lożę po lewej stronie widowni, najbliżej sceny.
W przeciwieństwie do starej opery w Kopenhadze, artyści mogą wjechać windą z garderoby na scenę, ze względu na ich niezawodność. Garderoby są jednak dalej od sceny, co sprawia, że powrót na szybkie zmiany kostiumów jest prawie niemożliwy. Projektanci nie wzięli tego pod uwagę, ale pracownicy sceny rozwiązali ten problem, budując tymczasowe garderoby w pobliżu głównej sceny do szybkiej zmiany ubrań lub makijażu.
Budynek umożliwia wyjście na zewnątrz na ostatnim piętrze, ale wygodne spacerowanie jest możliwe tylko po południowej stronie budynku (naprzeciwko wejścia). Stołówka pracownicza znajduje się na tym terenie, odizolowanym od widoku publicznego.
Budynek wyłożony jest południowoniemieckim żółtym wapieniem Juraja, a podłoga w foyer ozdobiona jest sycylijskim marmurem Perlatino. Foyer zostało zaprojektowane z myślą o komforcie, w oparciu o badania behawioralne przeprowadzone na bywalcach opery, maksymalizując powierzchnię ściany, przy której można stanąć, jednocześnie zapewniając widok na całe foyer i jeden z najlepszych widoków na Kopenhagę. Ściana widowni zwrócona w stronę foyer wyłożona jest drewnem klonowym. Sufit w wielkiej sali pokryty jest 105 000 arkuszy płatków złota – około 1,5 kilograma 24-karatowego złota.
Gmach opery został zaprojektowany przez światowej sławy duńskiego architekta Henninga Larsena, a kilku duńskich artystów przyczyniło się do jego dekoracji. Per Kirkeby stworzył między innymi cztery płaskorzeźby z brązu, a duńsko-islandzki artysta Olafur Eliasson dołożył swoją cegiełkę w postaci trzech dużych rzeźb świetlnych w foyer.
Bilety można kupić pod numerem telefonu +45 33 69 69 69, online lub w Operze na 2 godziny przed danym spektaklem.
Zwiedzanie z przewodnikiem obejmuje większość budynku, w tym zarówno audytorium, jak i zaplecze za kulisami.
Opera ma trzy domy, których lokalizacje są następujące:
Architektura, sztuka i dekoracja:
Budynek został zaprojektowany przez architekta Henninga Larsena w ścisłej i często problematycznej współpracy z Mærsk Mc-Kinney Møller. Mærsk chciał, aby budynek miał kilka cech w swoim projekcie: nie stanie się przestarzały pod względem funkcji i wyglądu z powodu jakichkolwiek kompromisów fiskalnych. Osobiście testował siedzenia i materiały, odwiedził wiele miejsc na świecie, aby zobaczyć, jak zbudowane są budynki operowe i jak wyglądają materiały budowlane po wystawieniu na działanie warunków atmosferycznych. Z kolei Henning Larsen starał się, aby pierwotne pomysły architektoniczne zostały przeniesione przez proces budowy, zwłaszcza w odniesieniu do dużej przeszklonej powierzchni frontu, która stała się przedmiotem wielkich kontrowersji i późniejszych kompromisów.
Z zewnątrz budynek jest licowany Jura Gelb, beżowym wapieniem wydobywanym w Niemczech. Znajduje się na terenie otoczonym kanałami, które zostały zaprojektowane tak, aby sprawiały wrażenie, że budowla znajduje się na wyspie. Mosty prowadzące do budynku zostały wykonane z dębów posadzonych w XIX wieku w celu zastąpienia floty narodowej, która została utracona podczas bombardowania Kopenhagi we wrześniu 1807 roku. Front budynku został pierwotnie zaprojektowany z dużymi przeszkleniami, aby zobaczyć powłokę audytorium od strony portu. Mærsk podkreślił jednak, że szkło nie starzeje się dobrze, dlatego fasada została zmieniona na metalową siatkę. Elewacja frontowa budynku została zaprojektowana i wykonana przez austriackich specjalistów od fasad Waagner-Biro
Podłoga w foyer wykonana jest z sycylijskiego marmuru Perlatino. W centralnym foyer znajdują się trzy kuliste żyrandole stworzone przez Islandzkiego artystę Olafura Eliassona. Każdy żyrandol składa się z kilku kawałków szkła, które są półprzepuszczalne, dzięki czemu część światła przechodzi, a część odbija. Wzory zmieniają się, gdy patrzy się na nie pod różnymi kątami. Projektant i artysta Per Arnoldi zaprojektował logo opery, widoczne w marmurowej posadzce tuż przy wejściu. Malarz i rzeźbiarz Per Kirkeby (1938–2018) stworzył cztery płaskorzeźby z brązu na ścianę do widowni, tuż pod częścią z drewna klonowego. Per Arnoldi zaprojektował również kurtynę frontową na główną scenę, wykonaną z wielu kolorowych nici tworzących efekt trójwymiarowości, który nie jest dobrze odwzorowany na fotografiach.
Tylna ściana foyer i balkonu jest klonowa. Pierwotnym zamysłem architektów było, aby drewno wyglądało jak ze starych skrzypiec. Jednak użycie tej samej techniki byłoby zdecydowanie zbyt kosztowne. Zamiast tego próbowali naśladować kolor przy użyciu bardziej tradycyjnych technik barwienia, a wynik jest bardzo bliski (oficjalna strona główna mówi inaczej, ale przewodniki w Operze opowiadają tę historię). Ze względu na pomarańczowy kolor i formę jest odpowiednio znana przez miejscowych jako dynia.
Sufit audytorium jest pozłacany około 105 000 arkuszy prawie czystego karatowego (100%) złota. Podłoga w głównej widowni to dąb wędzony. Lica balkonów zostały zaprojektowane z otworami w specjalnym wzorze poprawiającym jakość dźwięku oraz oświetleniem opartym na diodach LED, które można oświetlać w różnych wzorach.
Transport
Linia 903 portu w Kopenhadze Autobusy kursują między Nyhavn a Operą od 7 do 23 od poniedziałku do piątku oraz od 10 do 23 w weekendy. Opera jest również obsługiwana przez autobusy portowe linii 901 i 902, łączące ją z różnymi innymi punktami wzdłuż nabrzeża portowego. Trasa 66 łączy gmach opery z dworcem centralnym. Od 2015 roku stacją końcową autobusu 9A jest również Operaen.
Schauspielhaus w Kopenhadze jest centrum aktorstwa w Danii. Trzy sceny oferują miejsce dla łącznie około 1000 widzów: Store Scene (Great Stage), Portscene i Lille Scene (Small Stage).
W foyer można w każdej chwili odwiedzić kawiarnię bez biletu lub doświadczyć wyczekującego zgiełku przed występem.
Kawiarnia i restauracja Ofelia w Schauspielhaus jest otwarta dla wszystkich – zarówno mieszkańców Kopenhagi, jak i turystów, gości teatru i przechodniów. Można tu napić się kawy i delektować się doznaniami gastronomicznymi, podziwiając widok na port w centrum miasta.
Przy sprzyjającej pogodzie bar koktajlowy na świeżym powietrzu czynny jest od 10:00 do 18:00, a podczas występów od 18:00 do 23:00.
W jednym z najlepszych miejsc w Kopenhadze – tuż nad wodą – serwowane są domowe koktajle, zimne piwo z beczki i wiele innych.
Copyright © 2020 Stefan Guide