To przepiękne saksońskie miasteczko położone jest na zachodnim brzegu Łaby w odległości 55 km od Lipska i 95 km od Drezna.
Jego historia sięga IX wieku, kiedy to było małą słowiańską osadą. Prawa miejskie otrzymało w 1268 r. W okresie reformacji było kolebką luteranizmu. Przez stulecia przerodziło się w miasto targowe i z biegiem lat rosło w potęgę, aż zostało ważnym ośrodkiem handlu i kultury oraz ostoją luteranizmu w czasie reformacji. Do rozwoju miasta przyczyniły się handel i rzemiosło, przemysł powstał nieco później, co wpłynęło korzystnie na stan architektury miasta.
W trosce o jej zachowanie w 1978 r. przeprowadzono renowację zabytków, a jest ich aż 280. Są to: liczne kamieniczki, kościoły, stylowe restauracje i zamek. Dzisiejsze oblicze Torgau, to oprócz urokliwej starówki, pełna rozmachu 21-tysięczna dzielnica przemysłowa o 500 tys.M2 powierzchni z licznymi instytucjami kulturalnymi i oświatowymi.
W czasie II wojny światowej o Torgau usłyszał cały świat, bowiem to tutaj pierwszy raz spotkały się wojska aliantów z wojskami radzieckimi. Obecnie miasteczko przyciąga turystów mianem najładniejszego renesansowego miasta w Niemczech, pięknie odrestaurowanym starym miastem, wspaniałym zamkiem i ciekawą historią.
Muzeum browarnictwa
W Muzeum Browarnictwa zwraca się uwagę na 500-letnią historię browarnictwa i średniowieczną wykutą w skale porfiru warzelnię. Nawet Marcin Luter znał wartość piwa z Torgau, które było dostarczane aż do Lipska, Drezna czy Norymbergi.
Śladami reformacji
Torgau uchodzi za „kolebkę reformacji” i jej centrum polityczne.. Ponad 60 razy gościł w Torgau reformator, Marcin Luter. W kościele miejskim Św. Marii warto zobaczyć obraz „Czternastu pomocnych w potrzebie” (Lucasa Cranacha Starszego) i grób Katarzyny von Bora , żony Marcina Lutra, która zmarła w 1552 r. w Toragu. W domu, w którym zmarła znajduje się małe muzeum, które informuje o jej życiu. Wraz z różnymi tematycznymi wystawami Torgau obchodzi dekadę Luthra, aż do jubileuszu reformacji w roku 2017.
Za skromną fasadą państwowego domu burmistrza Rigenhaina na Breiter Straße kryją się najwyższej klasy malowidła ścienne i na suficie, późnego XVI i wczesnego XVII wieku. Dzięki tej jedynej w swoim rodzaju dekoracji wnętrza jest to pod względem artystycznym, kulturowym i historycznym najbardziej znaczący renesansowy budynek mieszczański w średnich Niemczech. Przekazuje bardzo pokazowo, jak zamożny kupiec sukna z Torgau i zarazem burmistrz Paul Riegenhain żył ze swoja rodziną.. Szczególną ozdoba jest tzw. „Izba Aniołów” (Engelstube), udekorowana malowidłem nieba z chmur, gwiazd i muzykujących aniołów na pierwszym piętrze.
Plebania Georga Spalatina
Zapoznać się można z działalnością ewangelickiego „prakantora“ Johanna Waltera oraz Georga Spalatina, najbliższego przyjaciela Macina Lutra i jednej z najbardziej wpływowych postaci okresu reformacji. Prawdopodobnie Luter również gościł na tej pieczołowicie odrestaurowanej plebanii w przełomu 1493/94 r.
Zamek Hartenfels
Zbudowany w stylu wczesnego niemieckiego renesansu, należy do architektonicznych perełek Torgau. Dawna rezydencja saksońska, uchodził swojego czasu za jeden z najnowocześniejszych zamków w Niemczech. Był areną pięknych świętowań, zjazdów Parlamentu i wspaniałych ślubów. Tzw. „Großer Wendelstein”, czyli schody prowadzące na wieżę zostały zbudowane przez Konrada Krebsa. Stopnie tych schodów prowadzą na górę bez wewnętrznej podpory.
Marcin Luter w 1544 roku poświęcił kaplicę zamkową, pierwszą protestancką budowlę kościelną w Niemczech. Wystawa stała ” Torgau- książęcy dwór renesansu” opowiada o codziennym życiu księcia na dworze w Torgau. W miesiącach letnich przyciąga widzów Teatr Letni w zamku. Przedstawienia na świeżym powietrzu przed wspaniałymi kulisami schodów są szczególnym przeżyciem kulturalnym.
Pomnik historii militarnej
W kwietniu 1945 roku radzieccy i amerykańscy żołnierze spotkali się nad Łabą i zainicjowali koniec wojny. Ta data jest wspominana dzięki corocznym obchodom „Dni Łaby”. Innego aspektu historii miasta dotyczą wystawy stałe Centrum Dokumentacji i Informacji w Toragu: „Torgau na tyłach II wojny światowej”, „Sowieckie obozy specjalne w Torgau w latach 1945-48” jak również wystawa „Auf Biegen und Brechen” w miejscu pamięci byłego zamkniętego więzienia dla młodocianych w czasach NRD.
Kontakt:
Torgau-Informations-Center
Markt 1
04860 Torgau
Tel: 03421 70 14 0
http://www.torgauinfo.de
Copyright © 2020 Stefan Guide